PoRuszamy Szkołę

Poruszamy Szkołę - plakat

Poruszamy szkołę

Muzyka tradycyjna i taniec zawsze były ze sobą silnie związane. Co więcej, jedno i drugie to świetna zabawa! W związku też z powyższym, samą radochę odnajduję w tym, że już od jakiegoś czasu ja, Jakubek, wraz z Tomkiem i okazjonalnie Pawłem „Kruszyną” grywamy na potańcówkach folkowych w Polsce, głównie tych w Toruniu, organizowanych zwykle przez zacną drużynę n-obrotów, jak tylko dobra fortuna pozwoli. Jak sądzę, kwestią czasu było, byśmy związali się z tańcem jeszcze ściślej.

Poruszamy szkołę

U zarania, pomysłem i przedsiębiorczością wykazała się Katarzyna Kostańska – zapalona specjalistka w dziedzinie tańców europejskich, aktywna działaczka Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych tARTak, pasjonatka, znajoma, z którą niejednego scottisha i mazurka się przetańczyło. Wedle swej ogromnej potrzeby tańca i niesienia go młodszym pokoleniom przez prawdziwie pozytywistyczną pracę u podstaw, w jej głowie zrodziła się idea warsztatów tanecznych dla nauczycieli, czy raczej: ludzi uczących, bo i przez tych do najmłodszych można dotrzeć. A zatem: pracownicy szkół, drużynowi, harcerze, animatorzy, kreatywni rodzice – wyszcy, co w innych chcą zaszczepić pasję do tańca, muzyki, niecodziennego spędzania codziennego czasu. To zaś miałoby się odbywać przy muzyce na żywo, czyli – istotnie! – żywo, tradycyjnie, jak tańczyło się dawniej.

Szast-prast! Kasia zaprosiła Tomka i mnie na kawkę*, obgadaliśmy sprawy, rozdzieliliśmy zadania, zapaliliśmy się do pracy – i w ten sposób powstała inicjatywa: PoRuszamy szkołę! Bo działamy ruchem i duchem, w szkołach, przez roztańczonych nauczycieli do dzieci. A pracy i przygotowań była cała masa!

Poruszamy szkołę

Nam – Tomkowi i mnie – nie tylko przypadło w udziale przygotowanie materiału muzycznego na flet i gitarę z różnych zakątków świata, od Bretanii po Mołdawię, ale również nagranie tego w formie płyty audio, którą to każdy z uczestników warsztatów otrzymuje, gotową do słuchania w tanecznym boju. Do pierwszych warsztatów w Toruniu czasu nie było wiele, stąd nuty krzesaliśmy intensywnie, z pełnym poświęceniem. Wesolutki efekt – w tym melodie tradycyjne i własne kompozycje – przyprawia nas o uśmiech zadowolenia. Ponadto, mówi się, że zawarta na krążku melodia pt. „Cygan” przysparza kobiety o tęgie bicie serca i jest matrymonialnym narzędziem doskonałym.**

Poruszamy szkołę

Tak to więc jest: jeździmy przez Polskę, Kasia uczy, my gramy. Wszystko w atmosferze najprzyjaźniejszej, a rzeczowo i metodycznie. Uczestnicy warsztatów przeto otrzymują od nas nie tylko płyty audio, ale również drukowane, rozległe materiały dydaktyczne oraz dyplomy, które przyozdobią CV każdego zawodowo pracującego z dziećmi.

Poruszamy szkołę

Do tej pory graliśmy i tańczyliśmy już dwukrotnie w Toruniu i raz w Warszawie. Pokrzepieni uśmiechniętymi licami uczestniczek warsztatów i przemiłymi ich opiniami zawartymi na stronie internetowej naszej inicjatywy, śmiało spoglądamy w przyszłość ku kolejnemu spotkaniu. Najbliższe warsztaty PoRuszamy szkołę w Trójmieście, Poznaniu i Łodzi. Wy, którzy kochacie taniec, lub którzy dopiero go pokochacie – nie może Was tam, oczywiście, zabraknąć!

Więcej informacji o naszych warsztatowych przygodach, nadchodzące daty warsztatów oraz możliwość zapisania się – wszystko na naszej stronie internetowej:
http://poruszamyszkole.blogspot.com/

Jakub Szczygieł

*Stwierdzenie silnie metaforyczne.
**Przyjdź na warsztaty – znajdziesz żonę/męża (lub, wedle preferencji: kochankę/kochanka)!

Wszystkie fotografie pochodzą ze strony http://poruszamyszkole.blogspot.com/. Zdjęcia autorstwa: Mariusz Słonina, Maciej Koziński oraz własne zasoby i grafiki.

Poruszamy szkołę